November 29, 2022, 2:26 pm

Фајзер и Бионтек „пред линч“ поради преполовени достави на вакцината против ковид-19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Оваа недела, компанијата „Фајзер“ доставува двојно помалку количество вакцини против ковид 19 на некои членки на ЕУ отколку што е договорено, па затоа и расте незадоволството во Унијата.

Така, Романија ќе добие 50 проценти од планираните количини оваа недела, а испораките ќе се зголемуваат постепено, така што Букурешт ќе ги добие договорените количини дури на крајот на март, изјави за Ројтерс заменик министерот за здравство Андреј Баки.

Слична е состојбата и во Полска, која во понеделникот доби 176.000 дози или 50 проценти помалку од очекувањата.

Чешката влада исто така ја забавува кампањата за вакцинација поради проблеми со набавките.

„Мора да очекуваме дека ќе има намалување на бројот на вакцинации во следните три недели“, рече министерот за здравство Јан Блатни пред новинарите.

Испораката на вакцината Фајзер ќе биде помала за 15 проценти оваа недела, а следната за 30 проценти.

Фајзер им соопшти на Бугарија и на Полска дека ќе ги надополни недостасуваните дози.

Сепак, данскиот серумски институт објави дека 50% помалку дози оваа недела ќе доведат до намалување на 10% во првиот квартал.

Официјални лица во овие земји велат дека намалувањето на снабдувањето ги поткопува нивните напори за спроведување на масовна вакцинација.

Италија се закани дека ќе го тужи Фајзер во средата. Унгарија денес издаде прелиминарно одобрение за употреба на вакцини против коронавирусот АстраЗенека и руски Спутник V, а Будимпешта го повикува Брисел да влијае на Фaјзер да се придржува до планот за испорака.

„Beе бидеме задоволни ако Европската комисија преземе чекори за да се осигура дека Фајзер и другите производители ќе ја променат количината на испораки што е можно поскоро“, рече премиерот jerерѓ Гулијас.

Канада и Швајцарија исто така имаат проблем поради намалената испорака на вакцини Фајзер.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This