ФДА ja oдoбри вakцинaтa нa „Фajзep“ зa дeцa oд 5 дo 11 гoдини

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Американската агенција даде одобрување за итна употреба на вакцината бидејќи внимателно ги разгледаа резултатите кои ги спроведе Pfizer над повеќе од илјада деца.

Одобрена е помала доза од вакцината за деца. Во вторник од ЦДЦ ќе дадат детална препорака за тоа кои деца треба да се вакцинираат, а конечната одлука ќе ја донесе директорот на агенцијата.

„Со оваа вакцина децата може да се вратат на нормалните активности бидејќи ќе бидат заштитени“, рече докторот Кавсар Талат.

Неколку земји користат други антиковид вакцини за деца помлади од 12 години, вклучувајќи ја и Кина која почна со вакцинација на деца од 3 години.  

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This