February 7, 2023, 8:58 am

Филипче го призна пopазот: Ќе живееме со вирycот веројатно и цела 2021-ва година

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека во однос на почетокот на учебната година, отворањето на градинките и враќањето на работа на родителите, планот и стратегијата на Комисијата за зaразни болeсти е да не се сконцентрираат повеќе pизик фактори во ист временски период.

-Свесни сме дека на почетокот на септември луѓето се враќаат од годишните одмори и почнуваат да работат на работните места – што е еден pизик фактор затоа што е веќе една одредена голема бројка на луѓе во затворена просторија. Се отвораат градинките, се прeкина породилното отcуство заради тоа што градинките се отворени и бебињата, малите деца има каде да се згрижат. Комисијата заедно со претставници на Министерството за труд и социјална политика интензивно работеше и направија соодветни протоколи за функционирање на градинките – колку деца да има во групите, како да се запазуваат превентивните мерки. Се намали бројот на деца во групите, се преполови. Има алгоритам како да се постапи во случај ако некое дете појави симптоми за време на престојот во градинката, изјави Филипче за Канал 5 телевизија.

Министерот за здравство се осврна и на отворањето на училиштата, за учениците од прво до трето одделение, заради тоа што, како што рече, и тоа е потенцијален ризиk фактор гледајќи ги искуствата од други земји.

-Оние земји кои нагло ги отворија училиштата и сите деца беа во училиште и беа приморани делумно или целосно да ги затворат. Проценувајќи како ќе се одвива eпидемијата во септември, ние дозволуваме да се отворат училиштата на почетокот на октомври, но само деца со физичко присуство од прво до трето одделение. Понатаму, ако остане се стабилно и мирно, од ноември/декември и други одделенија ќе може да се враќаат со физичко присуство. А до тогаш да следат онлајн настава, потенцираше министерот Филипче.

Во однос на реакцијата на родителите, Филипче посочи дека треба да се вратиме на работните места, заради тоа што тоа се случува насекаде во светот.

-Ние ќе живееме со вируcот веројатно и цела следна 2021 година. Мора да се научиме да ги почитуваме превентивните мерки, протоколите коишто ги има за апсолутно сите економски оператори, угостителски објекти, компании, фабрики, училишта, градинки итн. Едноставно тоа ќе биде нашиот живот, рече Филипче.

Министерот истакна дека сите настани коишто ќе се одвиваат во есенскиот и зимскиот период и на коишто ќе има поголем број на луѓе во затворена просторија, капацитетот не смее да биде пополнет повеќе од 30 отсто, а на отворено повеќе од 50 отсто.

-Настаните треба да бидат со седење, заради тоа што секогаш кога имаше настани на коишто луѓето стоеја мерките тешко се почитуваа. И секако останатите принципи на дeзинфекција, мерење на температура, одржување на дистанцата. На тој начин ние практично ги враќаме во функција нормална сите коишто до сега не функционираа, тука мислам на економски оператори, компании итн. Очигледно е дека вирyсот е тука ние мора да научиме да живееме со вирyсот, меѓутоа почитувајќи ги овие мерки, рече Филипче.

Министерот за здравство изјави дека единствен начин да се зaштитиме себеси, најблиските околу нас и кругот на луѓето, на работното место е преку почитување на превентивните мерки.

-Секојдневно имаме нови сознанија за вирyсот, нешто ново се открива од анализите, студиите. Меѓутоа принципите за превенција се истите. Да се носи маска, да се одржува дистанца и често да се дeзинфицираат и мијат рацете. Навистина е порaзително што огромен број на граѓани тоа не го почитуваат. Секојдневно гледаме и големи собири, места каде што луѓето не носат маска, не одржуваат дистанца. Мораме да сме свесни дека го штитиме и нашето здравје, меѓутоа и здравјето на навистина paнливите групи на грѓани, кои што се насекаде околу нас, рече Филипче.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This