February 6, 2023, 3:47 am

Филипче најави: За две недели пристига и терапија за лeкување на kopoнавирус

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министерот Венко Филипче, најави дека за две недели во нашата земја се очекува да пристигне единствената терапија за лекување на коронавирус.

„Знаете дека за оваа болест не постои терапија, освен една, која за две недели ќе стигне во нашата земја, а тоа е она специфично антитело кое е наменето специјално за ова болест затоа што се врзува таргетирано токму за вирусот“, објасни Филипче.

Тој истакна дека им се пристапува на сите пациенти, во консултација со сите инфектолози и доктори, како што се прави во сите земји.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This