October 6, 2022, 10:13 pm

Филипче: Потврден уште еден случај со Делта cojoт на kopoHaвируcoт- за уште четрири други се чека pe3ултат

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во текот на вчерашниот ден потврден е уште еден случај на Делта варијантата кој се наоѓа во болницата во Велес, а се чека резултат за уште четворица пациенти, ќе ги имаме денеска, рече денеска Филипче на прес конференција со новинарите при посета на Клиниката за неврохирургија каде ќе се изврши иновативна хируршка метода „вградување стимулатор на нервот вагус”.

„Сите четворица се лекуваат овде во Скопје, а еден од нив е со потешка клиничка слика и е на респиратор, другите се со стабилна состојба.

Скринингот кој се прави на тестовите се прави на сите тестои и ја исклучува бристанкската варијанта, доколку покаже дека не е бруистанската варијанта се прави секвенционирање за да се покаже присуството на Делта варијантата, а тоа сега се прави кај овие четири пациенти и до вечер ќе ги имаме резучлтатите“ рече Филипче.

Филипче нагласи дека ако овие четири случаи се потврдат, ќе бидат осум случаи во земјава кои не се поврзани меѓу себе.

Овие пациенти не биде вакцинирани, а засега не е познато дали патувале во странство.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This