February 29, 2024, 11:01 pm

Фосилен скелет на диносаурус стар 66 милиони години ќе се најде на аукција – ова е неговата цена

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Се проценува дека фосилниот скелет на диносаурусите трицератоп, стар шеесет и шест милиони години, ќе достигне цена помеѓу 1,2 и 1,5 милиони евра на аукција во Париз на 21 октомври 2021 година.

Фосилот, наречен „Големиот Џон“, има череп долг 2,62 метри и широк два метри. Неговите рогови се долги 1,1 метри и широки над 30 сантиметри, што го прави најголемиот примерок од трицератопи што некогаш биле откриени, рекоа аукционерите на Дру.

Големиот Џон бил тревојад и достигнал тежина од 5.500 килограми и висина од девет метри.

Трицератопот шетал низ Земјата, за време на доцниот период креда, пред околу 67 милиони години. Според аукционерите, се верува дека овој диносаурус живеел на островскиот континент Ларамид, кој се протегал од денешна Алјаска до Мексико.

Фосилот на диносаурусот беше откриен во Јужна Дакота од геологот Валтер Штајн Бил во пролетта 2014 година.

Геологот направи истражување за неговата компанија.

Остатоците од „Големиот Џон“ се зачувани во калта, зачувани се повеќе од 60 проценти од скелетите, како и повеќето од черепот.

Ископувањето на пронајдениот фосил траеше околу една година, а потоа телото на „Големиот Џон“ беше продадено на италијанската трговска компанија во Трст, која се занимава со реставрација и која сега го продава.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This