October 2, 2023, 7:09 pm

(Фото+Видео) Гoлeм пoжap зaфaти пoзнaтa туристичка дecтинaциja: Пoвeќe oд 200 кyќи ce oштeтeни вo oгнeнaтa cтихиja, имa и пoвpeдeни лицa…

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Голем пожар уништи или оштети повеќе од 200 куќи и други објекти на островот Гуанаја, крај брегот на Хондурас.

Стотици жители беа принудени да се евакуираат од оваа туристичка дестинација.

Четири лица се повредени во пожарот, кој целосно уништи 90 куќи и оштети уште 120, вклучувајќи и некои деловни објекти, потврдија властите на Хондурас.

Видео може да погледнете ТУКА.

„Можеме да потврдиме дека немаме човечки загуби, само огромна материјална штета“, рече Мак Гонзалес, директор на Агенцијата за вонредни состојби во Хондурас.

Како што јавуваат странските агенции, пожарот избувнал пред зори, а жителите сами се обиделе да го стават под контрола бидејќи на островот нема противпожарна служба.

Видео може да погледнете ТУКА.

Гуанаја е најисточниот од трите заливски острови, долг околу 18 километри и широк шест километри и опкружен со корален гребен, што го прави привлечен за нуркачите.

Овој карипски остров е оддалечен околу 70 километри од северниот брег на Хондурас.

Видео може да погледнете ТУКА.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This