December 6, 2022, 6:58 pm

(Фото+Видео) Cилнa пecoчнa бypa вo Пекинг, oткaжaни нaд 400 лeтoви

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Пекинг денеска беше прекриен прашина, донесена од силните вретрови од пустината Гоби, северозападна Кина.

Според метеоролозите тоа е најсилната песочна бура во реонот во последната деценија. Песочната бура се движи кон кинеските провинции Гансу, Шанси и Хубеи.

Честичките ПМ10 во некои реони на Пекинг достигнаа до 8.000 микрограми на метар кубен, а дозволени се 50, додека честичките ПМ2 се на ниво од 300 микрограма на метар кубен, а дозволени се 35.

Поради песочната бура откажани се 428 летови од аеродромите во Пекинг.

Од силни песочни бури погодена е и соседна Монголија.

Видео линк може да погледнете ТУКА.

Видео линк може да погледнете ТУКА.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This