(Фото+Видео) Cтpaшнo: Пycтoш вo гpaд вo Канада пo paзopнo тopнaдo…

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Неколку луѓе се повредени, а повеќе десетици морале да ги напуштат своите домови откако торнадо во четвртокот го погоди градот Бери, на југот од Онтарио.

Градоначалникот Џеф Леман истакнал дека чувствува олеснување бидејќи ниту еден живот не е изгубен.

Леман вели дека торнадото погодило населба со 150.000 жители предизвикувајќи голема штета.

-Можам да ви кажам колку е неверојатно што никој не настрада, се надевам дека по дополнителните пребарувања и лекувања во болниците се надевам дека така ќе остане, без жртви, изјавил Леман.

Медицинските тимови објавија дека осум лица се пренесени во болница, од кои четворица со посериозни повреди. Пожарникарите истакнале дека околу 25 објекти нетрпеле значителна штета, 20 објекти се неупотребливи, а три целосно уништени.

Торнадото го оштетило и гасоводот и предизвикало прекин во електричната енергија.

Видео може да погледнете ТУКА.

Видео може да погледнете ТУКА.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This