(Фото) Бајден пристигна во Женева на самитот со Путин

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Американскиот претседател Џозеф Бајден слета во Женева попладнево, каде утре ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, пренесува Спутник

Како што беше претходно најавено, средбата меѓу Путин и Бајден треба да започне утре во 13:00 часот по средноевропско време во Вила Ла Гранџ.

Претходно, помошникот на рускиот претседател Јуриј Ушаков ги откри деталите за претстојниот состанок, велејќи дека тој ќе биде поделен на три дела.

„Прво, ќе има разговор во краток формат, потоа прошрени преговори, па кратка пауза, по што ќе продолжат преговорите. После тоа, страните ќе организираат индивидуални прес-конференции, со кои ќе заврши самиотот“, рече Ушаков.
Кремљ исто така најави дека средбата меѓу претседателите на Русија и Америка ќе трае четири до пет часа со паузи и промени во форматот.

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...

More Articles Like This