(Фото) ДPAMA ВО ГРЦИЈА: Пpoтераа нeoнацисти кои дошле во земјата „да ја бpaнат границата“ од мигpaнти

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

На членовите на германската екстремно десничарска група, кои влегле во Грција на почетокот на неделава за да им помогнеле на Грците „да ја одбранат својата граница“, им било наредено да ја напуштат земјата, откако биле информирани за нивното присуство во Грчко-турска граница.

Групата од десетина германски и австриски неонацисти припадници на групата Bewegung (Идентитарианско движење) претходно на Твитер објави фотографии како држат грчки и австриски знамиња, како и транспарент на кој пишува: „Никако – нема да ја направите Европа ваша куќа“., објави „Катимерини“.

Некои медиуми јавуваат дека неонацисти се појавиле и на островоит Лезбос со намера да „ловат мигранти“, но дека биле претепани од локални антифашисти.

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...

More Articles Like This