(Фото) Зaтвopeнo cтpeлиштe пopaди нeoвлacтeнa пpoдaжбa нa myнициja – пpивeдeни тpи лицa, зaплeнeтo гoлeмo кoличecтвo myнициja

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Денеска (22.07.2021) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, ЕНТ ОНТЕМ и Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје сопреле две патнички моторни возила и при извршениот преглед кај Н.М. (40) пронајдени се 200 куршуми калибар 7,62, а во другото возило кај лицето Е.Х. (48) пронајдени се 100 куршуми калибар 9мм.

Лицата се приведени и против нив ќе биде поднесена кривична пријава по чл. 396 од КЗ на РМ.

Во координација со Секторот за оружје при Одделот за граѓански работи извршена е контрола во цивилно стрелиште во Гази Баба, за кое е утврдено дека вршело неовластена продажба на муниција. Приведено е одговорното лице И.Р. (41) и против него ќе биде поднесена кривична пријава по чл. 396 од КЗ на РМ, а стрелиштето ќе биде запечатено.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This