October 1, 2022, 8:56 am

(Фото) Реката Брегалница се излеа – жителите стравуваат од поплави

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Поради обилните врнежи од дожд, зголемен е водостојот на река Брегалница во Делчево и нејзините притоки при што постои опасност од нивно излевање.

Реката веќе се излеа во мини коритото, а преку социјалните мрежи се шират апели за заштита на критичните места.

Читатели на порталот „Делчево365“ јавуваат за итна интервенција на југозападната страна од градскиот базен бидејќи водата е на само неколку метри од бандерите за електрична енергија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This