January 30, 2023, 8:59 am

(Фото) Секоја чест: Македонска aктepкa вo Берлин ja пpими нaгpaдaтa „Европски актep вo пoдeм“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Македонската актерка Сара Климоска вчера во Берлин ја прими наградата „Европски актер“ во подем за 2021 година.

Официјалната церемонија за доделување на наградите за најдобри европски актери во подем се одржа на специјално изградената сцена на Berlinale Museum Island. Наградите ги додели Maria Schrader – која е во главна улога на филмот „I’m your man”, филм кој е добитник на Сребрена Мечка на Берлинскиот филмски фестивал.

Имав прекрасни, возбудливи и интензивни три дена во Берлин на првата летна едиција од Берлинскиот филмски фестивал. Конечно имав можност во живо да ги запознам колегите до кои ја делам наградата European shooting stars и навистина секој еден од нив е исклучителен! Благодарна сум на Агенцијата за Филм за номинацијата и на European Film Promotion за наградата и за приредување на едно неверојатно искуство, изјави Климоска.

Сара Климоска беше номинирана за оваа награда од страна на Агенцијата за филм, која е долгогодишна членка на European Film Promotion.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This