(Фото) Ултра модерно: Нова био-медицинска лабараторија на Астра Зенека

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Центарот за „откривање“ AstraZeneca (DISC) лоциран во Кембриџ, Обединетото Кралство беше претставен вчера. DISC е дел од биомедицинскиот кампус во Кембриџ (CBC), замислен како иден водечки центар за биомедицинско истражување и развој.

Зградата е триаголен стаклен диск со заоблени рабови што ја следи формата на локацијата, тој е дефиниран со покрив што се протега од исток кон запад обезбедувајќи оптимална природна светлина во внатрешноста на зградата.

DISC се наоѓа на шест правоаголни стаклени кутии групирани во три пара кои формираат отворен двор. Дворот е централната точка на локацијата, место за состаноци, отворено достапно од три различни страни.

Застаклените периметри на надземните блокови промовираат максимална транспарентност низ подот и низ зградата, правејќи ја науката видлива за вработените и посетителите.

Функционалната разновидност и нискиот пораст на Центарот за откривање на AstraZeneca овозможуваат секој кат да биде специфичен и различен еден од друг. И покрај овие разлики, зградата се појавува како една карактеристична структура која служи како клучна точка за целиот кампус на CBC.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This