(Фото) Ekcплозија во Белград, поголем дел од градот остана без струја

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Три трансформаторски станици во Белград го прекинаа снабдувањето со електрична енергија поради експлозијата и пожарот. Како што објави ЕПС, имало експлозија во трансформаторската станица „Белград 33“, а дошло до дефект во трансформаторските станици „Белград 27“ и „Белград 12“

Поради екстремно високите температури, во 18,20 часот се случи експлозија во трансформаторската станица ТС 110/10 kV „Белград 33“, поради што потрошувачите во делови од градските општини Грочка (Калуџерица, Лештане, Винча, Болеш, Врчин), Звездара (Мали Мокри Луг), Вождовац (Бели Поток, Зуче) и Палилула (Велико Село), ​​објави вечерва ЕПС останаа без електрична енергија.

Членовите на противпожарната единица и полицијата се на местото на експлозијата, а повеќе детали за инцидентот ќе бидат познати по истрагата.

Исто така, поради екстремно високи температури, дошло до дефект на 110/10 kV трафостаници „Белград 27“ и „Белград 12“, поради што дел од потрошувачите во Нов Белград, Земун, Сурчин и Добановци останаа без електрична енергија на околу 19:05 часот

Екипите на Електродистрибуција Србија се на терен и интензивно работат на отстранување на дефектите, се наведува во соопштението.
Пожарот, кој избувна вечерва на станицата за трансформатори во Бежанија во Нов Белград, е локализиран, а никој не е повреден, изјави Министерството за внатрешни работи за Танјуг.

Белградските медиуми претходно објавија дека во блоковите на Новиот Белград избувнала послаба експлозија и дека граѓаните пријавиле дека нема струја.

Црн густ чад се виде и на фотографиите објавени на социјалните мрежи.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This