(Фото) Taжнa вecт: Пoчинa пoзнaт мaкeдонcки нoвинap

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Утрово во Битола по кратко боледување на 81 годишна возраст во Битола почина доајенот на битолското новинарство Никола Талевски.

Никола Талевски најголем дел од новинарскиот живот го помина како дописник на Македонската телевизија, а имаше свои јавувања и во македонското радио. Работеше и во Радио Битола, а по пензионирањето не го напушти новинарството и го основа „Инфо магазин“.

Никола Талевски пишуваше и хумористични и сатирични текстови во весникот „Остен“, а повозрасните битолчани го паметат и по радио ликот Ристо Модернисто. Талевски има објавено и неколку книги.

Погребот ќе биде утре на „Буковските гробишта“ во Битола во 12 часот.

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...

More Articles Like This