December 1, 2022, 9:17 pm

Францускиот вecник „Лe Мoнд“: Вyчиќ e вмeшaн вo тpгoвиja co дpoгa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Властите во Белград се вклучени во трговија со дрога,  се наведува во статија на реномираниот француски дневен весник „Ле Монд“, насловен „Организиран криминал во срцето на државниот систем“.

Во неа се наведува како српските и црногорските криминални групи биле вклучени во трговија со дрога од Јужна Америка, која била распространета низ Европа и сето ова се случило со знаење и учество на официјалните органи.

Посебно место и се дава на бруталноста на нивните меѓусебни конфликти, која започна во 2014 година и се засили во 2016 година по убиството на Александар Станковиќ, пренесува Нова.рс.

Во текстот на францускиот весник се нагласува улогата на браќата на српскиот и црногорскиот претседател – Андреј Вучиќ во Белград и Аца Ѓукановиќ во Подгорица.

Еден европски дипломат исто така беше цитиран како вели дека „во име на геополитиката [европските институции] ги затворија очите пред криминалните активности на Србија и Црна Гора“.

Се вели дека српските и црногорските власти имале корист од Кавачкиот кланот, чии членови „одржуваа блиски врски со фудбалската пропаганда поврзана со Вучиќ“.

Исто така, се наведува дека  навивачката група група „ јаничари“, подоцна преименувана во „Принципи“, постојано се интензивираа откако Вучиќ дојде на власт. Учесниците беа ангажирани за време на неговата церемонија на инаугурација, а синот на претседателот Данило редовно се гледа во друштво на нејзините членови.

Во текстот, објавен на неколку страници, се објаснува дека врската помеѓу државата и оваа фудбалска пропаганда ја прави Дијана Хркаловиќ, која, како што пишува Ле Монд, била назначена од Вучиќ за државен секретар на МВР.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This