December 6, 2022, 6:31 pm

„Хавана синдрoм“ – приjавени нови случаи погoдени од мистeриoзната бoлeст

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Американските власти ги истражуваат можните случаи на „синдром Хавана“ во Колумбија, неколку дена пред посетата на државниот секретар, пренесуваат американските медиуми.

Вработените во американската амбасада во Богота веројатно се погодени од мистериозна болест која предизвикува болен звук во ушите, замор и вртоглавица, пренесува Би -Би -Си.

Случајот првпат беше пријавен во Куба во 2016 година, а американските дипломати ширум светот оттогаш пријавија случаи на синдром. Неговото потекло е непознато, а некои шпекулираат дека станува збор за еден вид оружје.

Во вторникот, Волстрит Џурнал за првпат објави дека електронските пораки испратени од американскиот амбасадор во Колумбија Филип Голдберг потврдуваат голем број „необјаснети здравствени инциденти“ или УХИ – термин што американската влада го користи за „Хавана синдром“ – од средината на септември.

Колумбискиот претседател Иван Дуке за Њујорк тајмс изјави дека земјата ги истражува тие извештаи. Тој додаде дека истрагата ја водат Соединетите Држави.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This