August 10, 2022, 9:37 am

Хрватска ќе ја обучува вojckaта на Косово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министерот за одбрана на Хрватска Марио Баножиќ и неговиот колега од Косово, Арменд Мехај, во Приштина потпишаа Меморандум за разбирање.

Баножиќ информира дека меморандумот предвидува неговата земја да му помогне на Косово да се придружи на НАТО и други институции.

Почнавме соработка и партнерството ќе послужи за продлабочување на соработката во различни области. Хрватска може да му понуди помош на Косово и да го поддржи членството на Косово во евроатлантските институции – изјави Банажиќ.

Хрватскиот министер најави и помош во обуката и едукацијата на припадниците на Косовските безбедносни сили (КБС).

Го поддржуваме процесот на трансформација на КБС во оружени сили. Нудиме помош во областа на обуката и образованието. Сакаме да имаме понатамошна соработка и размена на знаења меѓу нашите сили – истакна хрватскиот министер.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This