December 9, 2023, 11:22 pm

Цената на гасот повторно расте…

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

За прв пат од крајот на септември, вредноста на фјучерсите на гас во Европа достигна 1.150 долари за илјада кубни метри, покажуваат берзанските податоци.

Растот во однос на вчерашниот ден е 4 отсто. Историскиот максимум – 1.937 долари – достигна цена во октомври, а потоа падна. На почетокот на месецот цената падна на 750 долари за илјада кубни метри.

Европските цени на гасот нагло пораснаа на крајот на летото, што предизвика зголемување на цената на струјата за европските потрошувачи.

Експертите го објаснуваат растот на цените се должи слабата понуда и пред сè големата побарувачка за течен природен гас во Азија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This