February 26, 2024, 6:41 pm

Централизација на Босна и независно Косово: Америка и Германија обединети во остварување на своите цели

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Србија се соочува со поголеми притисоци отколку за време на Трамп, бидејќи не беше на линија на американската политика од периодот пред да дојде на власт. Германците, пак, секогаш биле во согласност со старата, евро-атлантска политика, што подразбира централизација на БиХ и обид за наметнување на независноста на Косово на Србија, а сега ќе ја имаат поддршката од администрацијата на Бајден.

Вака историчарот Драгомир Анѓелковиќ ја коментира изјавата на претседателот Александар Вучиќ дека „на Србија и претстои многу тежок период, во кој ќе се соочи со разни притисоци од сите страни, пред се за прашањето на Косово и Метохија“.

Според него, поранешниот американски претседател бил доста рамнодушен кон Балканот.

„Тој не ја отфрли политиката на администрацијата што му претходеше, но не инсистираше на тоа. Германците, од друга страна, за разлика од Американците, немаат доволно механизми да извршат притисок врз Србија по прашањето на Косово и централизацијата на Босна и Херцеговина, така што доаѓањето на новата администрација на Бајден веројатно значи дека САД ќе работиме синхроно со Германија и ја поддржуваме. “вели Анѓелковиќ.
Прашањето е – што може да направи Западот?
Другата страна на паричката, додава нашиот соговорник, е она што тие навистина можат да го сторат.

„Мислам дека помина времето кога тие можеа да ни се заканат воено и да воведат некои формални санкции кон нас. Сепак, светот се смени и денес Русија и Кина се многу помоќни и се совпаѓаат со Америка на многу полиња, од економија до геополитика. Значи, има помалку простор за притисок, но не треба да ја исклучуваме можноста да суспендираме одредени инвестиции или да повлечеме некои компании кои веќе работат за нас. Значи, тие можат да направат таков вид на економска субверзија што може сериозно да влијае на нашиот економски развој. Значи, Западот има лостови на моќ да ни наштети, но тие сè уште не се како што беа порано. Сега е за нас паметно да ја водиме политиката да се обидеме да ги избегнеме отстапки што ги бараат“, рече Анѓелковиќ.

На прашањето кои се глобалните сојузи на сили и дали можеме да одолееме на притисокот и колку можеме да сметаме на помошта на Кина и Русија, кои и самите се мета на Западот, Анѓелковиќ рече дека Србија, кога станува збор за Косово и Република Српска, мора да се брани. И сама.

„Едноставно, тоа не е интерес на некој друг, туку наш, и ние мора да инсистираме на тоа, без оглед дали е поддржан од Русија и Кина или не. И верувам дека тие сили сепак ќе имаат интерес да застанат покрај Србија, бидејќи бранејќи се, ние сè уште го браниме меѓународниот поредок што тие земји се обидуваат да го изградат, а тоа е полицентричен свет. Доколку Кина и Русија ја остават Србија да биде изложена на прекумерен притисок од Западот или не застанат доволно на страната, не само реторички, туку и практично, тоа ќе биде удар за нивниот престиж и порака дека не се сериозни во намерата да изградат полицентричен светски. Значи, мислам дека е во интерес на тие сили да застанат покрај Србија “, посочува нашиот соговорник.
Не треба да се очекува соработка од Приштина
Коментирајќи ја посетата на специјалниот пратеник за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, следната недела, но и колку време има на Србија за да се спротивстави на притисокот, Драгомир Анѓелковиќ вели:

„Мислам дека не е веќе прашање на време, но дека мора да се спротивставиме на притисокот. Република Српска е важна за нас исто колку и самата Србија и во Белград нема влада што треба да прифати што бараат од нас во врска со Косово. Значи, без оглед на притисокот, мора да се спротивставиме. Мислам дека Вучиќ јасно ќе му каже на Лајчак дека Србија не е подготвена да прифати кршење на Дејтонскиот поредок, ниту да прифати лажна независност на Косово“.

Приштина чека притисок врз Белград
Во врска со односите меѓу Белград и Приштина, Анѓелковиќ вели дека тие односи биле лоши за секој што бил на власт во Приштина , бидејќи приштинската страна не била подготвена за преговори или реален договор.

„Тие очекуваа притисок од Западот што треба да ја разбие Србија и Белград да ги прифати нивните максималистички барања. „Сега кога дојде Курти, кој е реторички поагресивен од другите, и кога Бајден дојде во Америка, не треба да очекуваме никаква соработка од Приштина. Theе имаме целосно напнати односи во наредниот период“, заклучи Драгомир Анѓелковиќ.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This