December 1, 2022, 8:54 pm

ЦИА вмешана во апceњето на над 30 Руси во Белорусија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Информациите на Си -Ен -Ен дека ЦИА и помогнала на Украина да организира апсење на 33 Руси минатата година во Белорусија се вистинити и објективни, изјави претставникот на Федералната служба за безбедност (ФСБ) на Русија.
„Целосно ги потврдуваме информациите објавени од телевизијата Си -Ен -Ен, вистина е, тие ја прикажаа улогата на ЦИА многу објективно, така што сметаме дека тие информации се веродостојни“, рече претставникот на ФСБ.
ФСБ смета дека операцијата за апсење на 33 Руси во Белорусија минатата година ја планираше американската ЦИА со цел уништување на руско-белоруските односи.

„Тоа е планирано киднапирање на руски државјани од територијата на трета земја. Со се што се случува, сѐ што гледаме од специјалната служба на Украина е акт на државен тероризам. Не можеме да процениме чиј инструмент се тие“, рече претставник на Федералната служба за безбедност.

Да потсетиме, Белорусија уапси 33 руски државјани на 29 јули минатата година. Истражниот комитет на Белорусија објави дека тие влегле во земјата за да се подготват за демонстрациите. Медиумите објавија дека безбедносните служби објавија дека повеќе од 200 борци пристигнаа во Белорусија за да се справат со дестабилизација на ситуацијата за време на изборната кампања“.
Како што објави амбасадорот на Русија во Белорусија, Дмитриј Мезенцев, уапсените Руси патувале само преку Белорусија во трета земја. Амбасадорот им рече на новинарите дека Русите би можеле да бидат вработени во компанија која се занимава со приватна безбедност и дека треба да патуваат во трета земја.
Од друга страна, Киев побара екстрадиција на 28 државјани уапсени во Белорусија со цел да бидат гонети за наводни злосторства поврзани со учество во конфликтот во Донбас.
Подоцна Русија објави дека 32 од 33 -те уапсени Руси се вратени во Русија, додека 33 -от со белоруско државјанство останал во Белорусија.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This