Црвените линии на Русија: Три теми кои Бајден не cмее да ги отвори на самитот со Путин

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Американскиот претседател Џо Бајден не треба да ја премине „црвената линија“ на претстојниот самит со Владимир Путин во Швајцарија, односно какви било барања поврзано со Крим, прашањето за влез на Украина во НАТО и разговори од позиција на сила се недопуштени и неприфатливи, сметаат руски политичари и аналитичари.

Рускиот политички научник Иван Коновалов потсетува дека првата „црвена линија“ беше поставена во Осетија во 2008 година и посочува дека денес таа „критична линија“ е прашање на влез на Украина во НАТО, имајќи предвид дека Русија, од гледна точка на нејзината безбедност, смета дека влезот на Украина во Северенатлантската алијансата е неприфатлива.

„Пожелно е да се гледаат на работите пошироко, бидејќи кога зборуваме за Украина, се поставува и прашањето за Грузија. Сега, поради некоја причина, грузиската тема е помалку релевантна, но ништо не се смени суштински – САД сè уште ја гледаат Грузија како упориште за нејзиното влијание на Кавказ и како упориште за конфронтација со Русија, додека Украина сега е само политички повеќе популарен Во принцип, ова прашање Америка ќе продолжи да го разгледува како прашање на користење на одредени политички точки за да се влијае врз Русија“, рече Коновалов за Спутник.
И самиот Путин верува дека „некој“ треба да размисли како Русија треба да реагира на проширувањето на НАТО кон руските граници, што може да се смета за „црвена линија“ и какви ќе бидат последиците од влегувањето на Украина во НАТО .

Рускиот претседател пресметал дека ракетите на НАТО од украинска територија можат да стигнат до централниот дел на Русија и Москва за седум до десет минути, што е директна закана за безбедноста на Русија. Покрај тоа, Путин не го дели мислењето на аналитичарите, политичарите и медиумите кои ја исмеваат идејата за влегување на Киев во организацијата.

Осетија беше првата „црвена линија“
Коновалов потсетува дека првата „црвена линија“ беше премината во Осетија во 2008 година, и дека Русија на тоа одговори со молскавична брзина и сила.

„Некогаш, во 2008 година, беше поставена првата црвена линија во Осетија, кога стана јасно дека агресијата зад САД е неприфатлива. Соодветно на тоа, Русија употреби сила“, потсети Коновалов.
Кримското прашање е исто така една од црвените линии, имајќи предвид дека темата е затворена за Москва подолго време. Со други зборови, тврдењата поврзани со територијалниот интегритет на Русија се неприфатливи за Москва, како и сите други прашања поврзани со внатрешната политика.

Покрај тоа, ако темата притисок врз санкциите и некои закани повторно се покрене, тоа исто така ќе биде црвена линија што не може да се премине.

„Крим е камен на сопнување и секогаш ќе биде, така што секогаш ќе се дискутира. Јасно е дека тој ќе остане една од главните теми. Фактот дека Американците секогаш имаат јасен став по прашањето за Крим, се чини детски. Ако сакате некои конструктивни предлози – тогаш дадете предлози, а не ултиматуми“, вели Коновалов.

Бајден не треба да „покажува мускули“
Политичарите и аналитичарите посочуваат дека реториката ќе биде многу важна за време на состанокот на Путин и Бајден на 16 јуни во Швајцарија и се надеваат дека американскиот претседател нема да „покаже мускули“, уцени, барања и услови, затоа што со тоа ќе го осуди самитот до неуспех. Дијалогот е можен само со меѓусебно почитување, на еднаква основа, и тој мора да биде конструктивен, особено затоа што овој самит е многу важен не само заради билатералните односи меѓу двете сили, туку и заради безбедноста на целиот свет.

Се верува дека Бајден нема да ја објави програмата за новата Студена војна со Русија, но дека нема да бара начини за подобрување на односите со Москва.

„Ми се чини дека на оваа средба секој обид на Американците да ни дадат ултиматум ќе биде црвена линија. Ќе има многу прашања и не се сомневам дека ќе има обиди да се диктира нечија волја за сите овие прашања, но исто така и дека црвените линии ќе бидат поставени насекаде, во сите правци, смета Коновалов.
Политичарите и експертите сметаат дека е многу важно да се формулираат условите под кои се можни стабилни односи меѓу Русија и Соединетите држави, како и да се искаже нивниот став за голем број контроверзни прашања и да се договорат за некои правила на игра во услови на постојана конфронтација.

„Најважното нешто што се очекува од оваа средба е истиот дасе одржи и да биде релативно долг. Кога го велам тоа, го земам предвид искуството на Трамп, имајќи предвид дека тој не можеше да се сретне со нашиот претседател, бидејќи беше под притисок од сите страни … Значи, најважно е состанокот на двајцата претседатели да се одржи како дијалог, не во движење и не на маргините, туку конкретна средба посветена на специфични прашања. Прашањето е дали ќе најдеме заеднички јазик, бидејќи е тешко да се биде оптимист во оваа ситуација, но, како што веќе реков, најважно е да се води дијалог и тоа ќе биде главниот резултат на самитот, Рече Коновалов.

Главните теми на состанокот во Женева се очекува да бидат состојбата и перспективите на билатералните односи меѓу Русија и Америка, стратешката стабилност и актуелните меѓународни прашања, вклучително и решавање на регионалните конфликти и соработката во борбата против пандемијата на вирусот корона.

Руските власти сметаат дека сериозно достигнување на самитот на претседателите на Русија и Соединетите држави може да биде формирање рамка за идно работење на контролата на оружјето .

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...

More Articles Like This