August 18, 2022, 11:37 pm

Ц И А во паниka: Уaпcени или yбиeни невобичаено голем број на нивни доушници ширум светот – протече стpoго доверлив допис на слyжбата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Неделава беше откриено во бомбастичниот извештај на Њујорк тајмс дека ЦИА го вклучила алармот во сите свои прекуокеански станици и ги известила сите свои агенти дека невообичаено голем број американски доушници се фатени и погубени во странство. Постојат „десетици“ такви случаи, според интерните документи на агенцијата.

Извештајот е неверојатно редок пример кога медиумите добиваат свежа, неодамна високо класифицирана белешка која исто така е срамна за агенцијата. „Во пораката, во необичен строго-таен препис, се вели дека центарот за контраразузнавање на ЦИА разгледал десетици случаи во последните неколку години, во кои биле вклучени странски информатори кои биле убиени, уапсени или компромитирани“, пишува NYT.

„Иако е краток, во дописот беше наведен конкретниот број агенти погубени од ривалските разузнавачки агенции – строго чуван детал што службите за контраразузнавање обично не го споделуваат во такви преписи “.

Преписот ги предупреди своите службеници ширум светот да не ја ставаат „мисијата над безбедноста“ – што силно посочува дека е агентите се во сериозен ризик. „Агенти“ во овој контекст значи странски и локални асети регрутирани од ЦИА за шпионирање во нивните матични земји, опасен потфат што го става целиот ризик врз странското лице (и неговото семејство) кое ја храни со чувствителните информации ЦИА.

Преписот , исто така, ги наведе зголемените способности и свесноста на странските и ривалските агенции за методите на американското разузнавање.

Дописот ја истакна борбата што ја води шпионската агенција додека работи за регрутирање шпиони низ целиот свет во тешки работни средини. Во последниве години, непријателските разузнавачки служби во земји како што се Русија, Кина, Иран и Пакистан ги бараат изворите на ЦИА и во некои случаи ги претвараат во двојни агенти.

Особено растечката биометриска технологија што ја разви Кина се смета за сериозен проблем за одржување на покритието на локалните асети на ЦИА.

Извештајот продолжува со објаснување: „Големиот број компромитирани информатори во последниве години, исто така, ја покажа зголемената моќ на другите земји во користењето иновации како биометриски скенирања, препознавање на лице, вештачка интелигенција и хакерски алатки за следење на движењата на службениците на ЦИА со цел откривање на нивните извори “.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This