August 10, 2022, 9:29 am

Честитка по повод 21 декември – Денот на наставата на турски јазик од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Дозволете во мое лично име и во име на партијата ВМРО-ДПМНЕ да го честитам на сите припадници на турската заедница во Македонија националниот празник на Турците во Република Македонија, 21-ви Декември Денот на настава на турски јазик, ова денеска преку честитка го истакна претседателот на партијата, Христијан Мицкоски.

-Денот кој денес се одбележува потсетува на важноста на негувањето на различностите и неопходноста од сочувување на јазичниот идентитет, како основа на идентитетот на еден човек, заедница или народ. Турците во Македонија, се истовремено главниот мост на пријателство на Турција и Македонија и македонскиот и турскиот народ, пријателство базирано на взаемна почит и разбирање. Нашата заедничка обврска е да го да овозможиме подобро утре на сите кои живеат во Македонија, вклучително и Турците. Нашата обврска како генерација е да изградиме подобри врски, подобар живот и подобра иднина, стои во честитката на Мицкоски.

Тој додава дека заедно да се бориме против сиромаштијата, заедно да се бориме против корупцијата, заедно да сме сплотени во секоја криза, затоа што тие се јаремот на нашиот човек во Македонија, кој не дозволува напредок и успех.

-Предизвиците пред кои сме исправени во новото време мораме заедно да ги надминуваме, затоа што тоа и го должиме на нашата заедничка татковина Македонија, стои во неговата честитка.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This