October 3, 2023, 7:34 pm

Четири деца загинаа во замок на дување во Австралија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Четири ученици загинаа, а неколку други беа тешко повредени кога налетот на ветерот го разнесе нивниот замок, на забава за крајот на школската година.

Полицијата соопшти дека учениците во основното училиште во Девонпорт, северна Тасманија ја прославувале последната недела од часовите пред божиќниот распуст, кога биле фрлени од висина од околу 10 метри.

„Сега можам со тага да потврдам дека четири деца починаа, а четири се во критична состојба, а едно во тешка состојба“, рече комесарот на полицијата на Тасманија, Дарен Хајн.

Жртвите биле две момчиња и две девојчиња од петто и шесто одделение — вообичаено на возраст од околу 10-12 години, соопшти АФП.

Неколку спасувачки хеликоптери и амбулантни возила се упатиле на местото на настанот по инцидентот, кој се случил околу 10 часот по локално време.

Сликите од училиштето покажаа присуство на полицајци во солзи, и парче сина церада покривајќи го она што полицајците го опишаа како „многу конфронтирачка и вознемирувачка сцена“.

Во тек е полициска истрага. На вознемирените сведоци, пријателите, семејството, наставниците и прваците им се нуди советување.

– „Ужасна трагедија“ – Австралискиот премиер Скот Морисон рече дека инцидентот е „разурнувачки“ и „незамисливо срцепарателен“.

„Детска заваца надвор, заедно со нивните семејства, да се претвори во таква ужасна трагедија, во овој период од годината, само ви го крши срцето“, рече тој.

„Сакам да им кажам на родителите и на семејствата и пријателите, на сите што беа таму, на другите мали деца таму и беа сведоци на овие настани, се молам дека ќе го имате семејството околу себе и пријатели и ќе можете да ја поминете оваа ужасна трагедија“.

Училиштето ги покани родителите да волонтираат за настанот, кој вклучуваше зона за мокра игра, тобоган, област за уметност и занаетчиство, зорб топки и замок што е жив.

„Целта на денот е да прославиме успешна година и да уживаме во некои забавни активности со соучениците“, објави основното училиште Хилкрест, на својата Фејсбук страница.

На таа објава следуваше ажурирањето: „Се случи несреќа на лице место во нашето училиште. Го затвораме училиштето до крајот на денот“. – „Бараме родителите итно да дојдат да си ги соберат децата.

Училиштето има околу 200 ученици

Локалните метеоролошки служби прогнозираа „слаби ветрови“ за областа, која се наоѓа на грубиот северен брег на Тасманија, гледајќи низ студениот теснец Бас.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This