September 26, 2022, 5:46 pm

Шокантно: Презентиран извештајот на САГЕ во Британија – можеле да се спасат околу една третина од починатите од Ковид-19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Извештајот на САГЕ (Scientific Advisory Group for Emergencies – Научна советодавна група за вонредни состојби) тврди дека запирање на ширењето можело да се спречи од НХС (Националниот болнички здравствен систем во Британија) и можел да направи „значително“ намалување на смртноста.
Истражувачите велат дека ширењето во болницата го продолжило првиот бран за „неколку недели“ со протекување на вирусот во заедницата. НХС се борел да го задржи вирусот, кој се ширел тивко без симптоми, особено кога одделенијата биле зафатени. Некои го зафатија вирусот, а потоа се појавија симптоми по отпуштањето и се вратија во болница, велат тие. Илјадници смртни случаи можеа да бидат спречени доколку престанеше болничкото пренесување.

До 40 проценти од инфекции со коронавируси кај болнички пациенти за време на првиот бран на пандемија може да бидат фатени на одделенијата за НХС, тврдат научниците во доказите презентирани до врвните советници на британската влада.

САГЕ денес објави документ доставен до панелот во кој се тврди дека запирање на ширењето на вирусот во болниците може да доведе до „значително“ намалување на бројот на смртни случаи во првиот бран затоа што пациентите често биле стари или изнемоштени.

И ова пренесување значеше дека првата фаза од кризата со коронавируси во Велика Британија е „пролонгирана, потенцијално за неколку недели“, рекоа тие.

Ширењето на вирусот на одделенијата беше проблем за NHS во текот на целата криза, со болниците кои имаат повеќе заразени пациенти потешко се справуваат. Иако персоналот мора постојано да носи заштитна опрема и пациентите со ковид и не-ковид се раздвоени, вирусот сепак се шири кај луѓе кои немаат никакви симптоми или добиваат лажни негативни резултати од тестот.

Извештајот од САГЕ сугерира дека дури 36.152 од околу 90.000 луѓе на кои им е дијагностициран вирус во болница во периодот од февруари до јули 2020 година, го фатиле во болница. Прави претпоставки за случаи од време кога тестирањето на коронавирус честопати било ограничено.

Врз основа на стапката на смртност во болницата од 22 проценти што НХС ја ја доживеа во првиот бран, дополнителните 36.000 случаи може да доведат до 8.000 смртни случаи кои може да се избегнат ако може да се запре пренесувањето во болницата. Официјалниот број на загинати во Велика Британија во моментов изнесува околу 116,000.

Проценетата бројка за случаи стекнати во коронавирус во болница е многу пониска кога се користи претпазлива дефиниција, сметајќи ги само оние кои имаат позитивен тест најмалку 15 дена по приемот, а многу е веројатно дека не биле заразени пред да стигнат во болница.

Прерано е да се знае со сигурност дали болничкиот пренос бил намален во вториот бран, со 24.000 луѓе сè уште на одделенија со Ковид низ Велика Британија. Најновите податоци на НХС Англија сугерираат дека околу еден од пет болнички случаи се стекнува на одделение – во просек 330 на ден.

Весникот проценил најмалку 8,8 проценти од случаите на болница „Ковид“ во Англија во текот на првиот бран на пандемијата, можеби биле оние што се познати како болнички инфекции или болнички инфекции.

Тука спаѓаат луѓе кои се разболеле додека биле болнички за друга состојба или кои го развиле Ковид кратко време откако се отпуштиле, а потоа завршиле повторно во болница.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This