January 30, 2023, 9:52 am

Што се случува со мозокот кога не спиеме доволно и колку време е потребно за да се вратиме во нормала

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Ако мислите дека ќе го надоместите фактот дека сте пропуштиле да спиете помеѓу шест и осум часа една ноќ, наредните или следните денови, експертите, но и истражувањата, велат дека грешите.

Претходното истражување спроведено од научниците од Универзитетот Колумбија за тоа колку спиење е доволно за квалитетно функционирање во текот на денот, покажа дека на повеќето луѓе им треба шест до осум часа сон.

Истото истражување покажа дека не е многу можно да се опоравиш од несоница ако спиеш еден час или два подолго следниот ден за да го надоместиш пропуштениот сон.

Статистиката вели дека дури 45 проценти од светската популација страда од проблеми поврзани со спиењето, а споменатата студија вели дека кога спиеме 30 проценти помалку отколку што треба, потребни ни се дури десет дена за целосно да ги обновиме нашите когнитивни функции.

Експертите за спиење се согласуваат со ова истражување, па еден од нив, д -р Рај Дасгупта, посочува дека е потребно време да се обноват сложените процеси како што се меморијата и обработката на менталните податоци.

Некои помалку комплексни когнитивни функции ќе закрепнат побрзо по ноќ или две со лош сон, но за некои посложени трае долго време – вели д -р Дасгупта.

Тој објаснува и како мозокот, за да научи некои нови вештини, треба да создаде нови спомени. Тој наведува дека за такво функционирање на мозокот, потребен е квалитетен сон секој ден.

Затоа, недостатокот на сон значително ќе ја намали способноста за концентрација, учење нови работи, креативност, способност за решавање проблеми и донесување одлуки – додава Дасгупта, истакнувајќи дека тоа ќе се случи дури и ако само една ноќ спиете помалку.

Ова е поткрепено со наодите од студијата за спиење, која покажа дека луѓето кои спијат помалку од шест часа дневно со интервали од една до две недели функционираат исто лошо како и оние кои не спијат две ноќи по ред.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This