January 30, 2023, 8:35 am

ШТО СМЕ ЗАПА,ЕТИЛЕ , ЗАПАМЕТЕНО Е : Келиите задолжени за паметење се развиваат до 13. година!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најновото истражување при Универзитетот од Калифорнија во Сан Франциско покажува дека дел од човечкиот мозок, кој е важен за паметење и учење, престанува да создава нови келии околу 13-та година.

Откритието кое е објавено во списанието “Nejčer”, вероватно допрва ќе ја заостри расправата за можно лечење на човечкиот мозок по пат на т.н. “неврогенеза” или создавање нови мозочни келии односно неврони.

Порано се веруваше дека хипокампусот кај луѓето создава неврони и во повозрасна доба, пренесува CNN.

“Констатиравме дека појава на неврогенеза и хипокампус кај возрасните луѓе, е многу редок феномен”, рекол Артуро Алваез- Бајла, професор по неуврохирургија на Универзитетот во Калифорнија и еден од авторите на срудијата.

Тој рекол дека научниците пронашле одреден број неврони кај деца до едена година како и кај деца помеѓу седма и 13-та година.

“Резултатите од истражувањето укажуваат дека хипокампусот кај човекот во голема мерка веќе е изграден во тек на развој на мозокот во фетусот”, рекол Алвазер-Бајла

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This