Ќе се вработуваат само вакцинирани лица: Секој што сака да работи во Здружението на виенски болници, сега мора да се вакцинира пpoтив kopонавирус

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Секој што сака да работи во Здружението на виенски болници, сега мора да се вакцинира против коронавирус.

Ова здружение, кое управува со осум виенски болници, вклучувајќи го и најголемиот, Клиничкиот центар АКХ, има 30.000 вработени.

До неодамна, обврската за вакцинирање важеше само за здравствените работници, а сега е проширена и за сите вработени.

Ова значи дека вработените во администрацијата, во одржувањето на опремата, како и хигиеничарите, мора да бидат вакцинирани.

„Сега ги вклучивме сите групи во обврската за вакцинација. Отсега натаму, сите нови вработени и оние кои дојдоа на пракса мора да бидат вакцинирани против одредени заразни болести, вклучително и„ ковид-19 ““, објави Здружението на виенски болници, пренесува Танјуг

Оваа обврска се објаснува со одговорноста што ја имаат вработените кон пациентите и колегите.

Во моментов, стапката на вакцинација во здравството во Австрија е околу 90 проценти.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This