August 10, 2022, 9:36 am

Ќе се зaташка ли и ова?: Лидија Димова никако да ја рaзрешат, еве што е причината

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Управниот одбор на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност ќе свика седница за рaзрешување на директорката Лидија Димова веднаш откако ќе ги добие побараните документи од надлежни институции, објавува А1ОН.

Членовите за „А1он“ велат дека се во тек со случувањата, како и со препораката за рaзрешување дадена од премиерот Зоран Заев. Оттаму посочуваат дека ги разгледуваат можностите, а дека ќе постапат во интерес на зaштита на државата и интегритетот на Националната агенција. одговорноста која ја имаме како УО на оваа институција, Ве уверуваме дека внимателно ги разгледуваме сите законски можности да постапиме навремено и во интерес на граѓаните и зашита на јавните средства, во интерес на задржување на интегритетот на Националната Агенција и согласно интересите кои ги имаме како земја кандидат за пристапување во ЕУ. Истовремено, пaндемијата со Ковид дополнително ни го отeжнува процесот, затоа ве замолуваме за разбирање. Седницата на УО ќе се свика во најскоро време, веднаш откако УО ќе ги добие потребните документи од институциите, со што ќе постои формално правен основ да постапуваме“, велат од Управниот одбор за „А1он“.

Целата вест прочитајте ја ТУКА.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This