October 6, 2022, 1:34 am

Ќe ja oдoбpи ли ЕУ руската вakцина?: Eкcпepти нa ЕМА вo Москва ja пpoцeнyвaaт „Cпyтник B“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Експерти од Европската агенција за лекови (ЕМА) престојуваат во Москва за да ја проценат вакцината „Спутник В“ против Ковид-19, објавија денеска руските медиуми, наведувајќи дека претставниците на ЕМА ќе ги посетат и производствените капацитети.

Претставниците на европското регулаторно тело, кое иницираше анализа на руската вакцина на почетокот на март, посетија две клиники каде што се спроведуваат третите клучни фази од клиничките испитувања на „Спутник В“ и разговараа со медицинскиот персонал, објави новинската агенција Интерфакс.

„Можеме да кажеме дека е во тек конструктивен дијалог“, изјави извор на Интерфакс за посетата на експертите на ЕМА, која е дел од постапката за анализа и проценка на ефикасноста на вакцината „Спутник В“.

Европската агенција ЕМА сè уште не даде одобрение за „Спутник В“, иако Унгарија, како членка на ЕУ, ја одобри руската вакцина на национално ниво по кратка постапка, а во меѓувреме неколку земји од ЕУ покажаа интерес за договор со Русија за набавка на вакцината.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This