Џеф Безос заминува од функцијата извршен директор на Амазон

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Извршниот директор на Амазон, Џеф Безос, на состанокот на акционерите изјави дека на 5 јули ќе ја напушти функцијата, јави Блумберг.

Позицијата извршен директор ќе му припадне на Енди Џеси, кој сега е на чело на „Amazon Web Services“, што се чуваат на клауд. Безос ќе стане извршен претседател на компанијата и ќе се фокусира на нови проекти и иницијативи.

Уште во февруари годинава Безос објави дека ќе ја напушти функцијата извршен директор до крајот на 2021 година, но не прецизираше кога точно тоа ќе се случи.

Овој 57-годишен претприемач ја основал Амазон во 1994 година. Оттогаш, тој стана најбогатиот човек во светот. Неговото богатство се проценува на околу 177 милијарди долари.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This