September 26, 2022, 8:51 pm

Џонсон: До јули сите Британци да бидат вакцинирани

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

До крајот на јули, на сите постари луѓе во Велика Британија ќе им биде понудена вакцина за коронавирусот. Тоа го вели британскиот премиер Борис Џонсон.

Тој посочи дека целта е да се заштити најранливиот дел од населението и да се преземат понатамошни чекори за ублажување на некои од сегашните ограничувања.

Досега, повеќе од 17 милиони луѓе на островот ја примиле првата доза на вакцина – скоро секој трет возрасен. Според планот на владата, постарите лица над 50 години и оние со лошо здравје ќе бидат вакцинирани до 15 април.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This