September 26, 2022, 8:03 pm

10 000 Авганистанци чекаат на аеродромот во Кабул за да ја нaпуштат зeмјата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Војниците на аеродромот во Кабул денеска потврдија дека околу 10.000 луѓе ги поминале сите потребни процедури, но дека не можат да го напуштат Авганистан.

Околу 10.000 луѓе се кривично гонети, но тие не можат да го напуштат кабулскиот меѓународен аеродром Хамид Карзаи, бидејќи Катар го достигнува својот капацитет да прима луѓе од Авганистан, потврди еден војник за новинарката на Си -Ен -Ен, Кларис Вард

Пентагон денеска потврди дека американските воени авиони кои летаат за евакуација од Кабул ќе слетаат во Германија, пренесува Ројтерс.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This