January 21, 2022, 11:41 am

10 000 Авганистанци чекаат на аеродромот во Кабул за да ја нaпуштат зeмјата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Војниците на аеродромот во Кабул денеска потврдија дека околу 10.000 луѓе ги поминале сите потребни процедури, но дека не можат да го напуштат Авганистан.

Околу 10.000 луѓе се кривично гонети, но тие не можат да го напуштат кабулскиот меѓународен аеродром Хамид Карзаи, бидејќи Катар го достигнува својот капацитет да прима луѓе од Авганистан, потврди еден војник за новинарката на Си -Ен -Ен, Кларис Вард

Пентагон денеска потврди дека американските воени авиони кои летаат за евакуација од Кабул ќе слетаат во Германија, пренесува Ројтерс.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This