October 3, 2023, 5:47 pm

34.000 зaбoлeни за 24 часа – Нов рекорден број на зaрaзeни од Koвид-19 во САД

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

САД забележа нов рекорден пораст на дневниот број на заболени од Kовид-19. Во последните 24 часа регистрирани се 34.700 новозаболени од коронавирусот, што е највисока бројка по оние кон крајот на април. Ваквиот раст на евидентирани новозаболени се должи на драстичното зголемено тестирање, но здравствените власти се загрижени поради новите бројки затоа што од април бројот на новозаболени се намалуваше.

Гувернерот на Тексас ги повика граѓаните да останат дома, затоа што се соочуваат со „масовно ширење на вирусот“ додека гувернерот од Аризона апелираше граѓаните да носат маски.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This