February 6, 2023, 11:02 am

3aeв: Tpи пaти поголем данок ќе се плaќa зa неискopиcтен обjeкт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Се подготвуваат законски решенија со кои ќе се овозможат 500 до 600 милиони евра од оттуѓување на државно земјиште, откри денеска премиерот Заев одговарајќи на новинарски прашања.

Земјоделското земјиште кое што го оттуѓуваме сакаме огромен процент од него да дојдат како изворни приходи на општините. Токму овие големи приходи од вкупни два милиони хектари во државата, од 200-300 илјади хектари со оттуѓување ќе значат петстотини-шестотини милиони евра пари кои што континуирано низ месеци, низ полугодија, ќе влегуваат во јавните каси, голем процент сакаме да оди токму во општините, рече Заев.

Тој во истиот контекст најави дека три пати поголем данок на имот ќе се плаќа на општините за неискористен објект или за неставен во функција на развојот, почнувајќи од државата.

Ако државата еден државен објект не го користи, не го изнајмува, не го става во функција на развојот, три пати повеќе на матичната општина или на Град Скопје ќе плати данок на имот, изјави претходно премиерот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This