December 10, 2023, 5:09 pm

3аев за пркосот на Пендаровски – Парламентот го има последниот збор

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Шефот на државата, Стево Пендаровски не го потпиша указот за прогласување на законот за утврдување правен статус на бесправо изградени објекти.

Пендаровски вчера го извести спикерот талат џафери, дека одлучил да не го потпише указот за прогласување на законот, со образложение дека текстот е во спротивност со некои од темелните вредности на уставот, како и со уставни одредби кои произлегуваат или се во врска со темелните вредности на уставот.

Премиерот Заев денеска изјави дека ова е последно носење на закон се со цел да се стави ред и поредок на урбанизмите во државата. Според Заев, парламенот ќе се изјасни во кој правец ќе се турка работата со законот за дивоградби.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This