Aмepикaнcкиoт aмбacaдop oбвинeт зa мeшaњe вo хoлaндcки избopи

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Членови на неколку холандски политички партии го обвинија американскиот амбасадор во Холандија, Пит Хоекстра, за кршење на Виенската конвенција, која конкретно ги предупредува странските дипломати да не се мешаат во политиката на земјата домаќин, пренесува „Спутник“.

Холандските власти побараа објаснување од Хоекстра по извештаите дека тој учествувал на настан за собирање средства за евроскептичната популистичка партија Форум за демократија во Американската амбасада во Хаг претходно овој месец.

Холандскиот неделник „Де Грене Амстердамер“ во понеделникот тврдеше дека на настанот на 10 септември учествувале меѓу 30 и 40 партиски функционери и богати претприемачи и дека домаќин на собирот бил Хоекстра.

Другите холандски политички партии, вклучително и либералната Народна партија за слобода и демократија (ВВД) на премиерот Марк Руте, веднаш покренаа прашања зошто Хоекстра присуствувал на настанот.

„Се разбира, ова не требаше да се случи. Ова е мешање во нашите избори “, изјави Брам ван Ојик од партијата на Зелените за холандскиот радиодифузер НОС.

Парламентарните избори во Холандија се закажани за март 2021 година.

Неименуван претприемач, кој присуствувал на настанот, изјави дека тоа секако не бил состанок на градското собрание туку повеќе неформален почеток за предизборната кампања.

Лидерот на Форумот за демократија, Тиери Баудет, од своја страна, ги отфрли тврдењата дека настанот е собирање средства како глупост и теорија на заговор. Неговиот став го потврдија и претставници на Американската амбасада во Хаг, кои тврдат дека собирот бил сличен на оние настани што се одржувале со други политички партии.

Стејт департментот сè уште не даде коментар за ова прашање. Хоекстра (66) е роден во Холандија, но израснат во Мичиген, а беше назначен за амбасадор од претседателот Доналд Трамп во 2017 година.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This