February 26, 2024, 6:48 pm

Aнaлитичap нa Ситибанк кaжyвa дeкa биткоинот мoжe дa дocтигнe вpeднocт oд 300.000 дoлapи

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Висок аналитичар на американскиот финансиски гигант Ситибанк напиша извештај за сличностите помеѓу пазарот на злато во 1970-тите и биткоинот.

Целото постоење на биткоин се карактеризира со големи промени на цените, „токму оној вид што го одржува долгорочниот тренд“, рече Томас Фицпатрик, глобален шеф на увидниот производ на пазарот на компанијата CitiFXTechnicals, во неговиот извештај единствено наменет за банката.

Извештајот првпат излезе во заедницата за криптовалути од страна на корисникот на Твитер „ClassicMacro“ во твит во саботата, истакнувајќи дека Фицпатрик е „голем обожавател на целите на Месечината“.

Фицпатрик посочи на неделниот графикон на биткоин каде користеше техничка анализа  на претходните издигнувања и падови за да утврди цел од 318 000 американски долари до декември 2021 година.

„Овој вид техничка анализа е од мала вредност“, коментира ClassicMacro во неговиот твит. „Нема предност во погодувањето на целите досега со време со ТП. Сè што знаеме е дека цената веројатно ќе продолжи да расте“.

Извршниот директор на Ситибанк се осврна на „експоненцијалниот потег“ на биткоинот 2010-11 година како „многу потсетувачки“ на пазарот на злато во 1970-тите. Златото доживеа 50 години ограничен опсег на цени од 20 до 35 долари пред да се случи пробив по промената на фискалната политика од страна на администрацијата на Никсон во 1971 година.

Раздвојување на златото од фиат валутите, пандемијата и желбата централните банки да водат агресивна политика за квантитативно олеснување може да доведат до иден експлозивен раст на цените на биткоинот, според Фицпатрик.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This