Beликa Бpитaниja ja пpeкинa eвaкyaциjaта нa цивили oд Aвгaниcтaн

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Британскиот амбасадор во Авганистан, Лори Бристоу денеска изјави дека е прекинат воздушниот мост преку кој во изминатите две недели евакуирани се речиси 15 000 Авганистанци и британски државјани.

– Дојде време да ставиме крај на оваа фаза од операцијата, но не ги заборавивме луѓето кои се уште сакаат да заминат и се ќе направиме за да им помогнеме, посочи Бристоу.

Додека британското Министерство за одбрана објави дека ниту еден британски авион наменет исклучиво за евакуација на цивили нема да полета од Кабул, но летовите за британските војници и помал број Авганистанци ќе продолжат.

Скај њуз објави дека последниот британски цивилен авион синоќа полетал од Кабул.

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...

More Articles Like This