January 19, 2022, 11:33 pm

Bo Aвгaниcтaн зaпpea co paбoтa нajмaлкy 153 мeдиyми

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Најмалку 153 медиуми престанаа да работат во 20 провинции во Авганистан, откако талибанското движење ја презеде контролата врз земјата на 15 август, јави денеска „Толо њуз“.

Главните причини за затворање на медиумите се тешката економска состојба и различните ограничувања што ги воведоа талибанците.

– Ако организациите што ги поддржуваат медиумите ги затворат очите пред сегашната ситуација, тогаш ќе видиме дека последните преостанати изданија и ТВ канали ќе бидат затворени, изјави Хуџуталу Муџадиди, потпретседател на Здружението на независни новинари на Авганистан. Масрор Лутфи, претставник на Националната унија на новинари ги повика меѓународните организации да преземат итни мерки за решавање на овој проблем.

– Во спротивно, на слободата на печатот како и на други граѓански слободи во Авганистан наскоро ќе им дојде крајот, изјави тој.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This