August 12, 2022, 10:38 pm

Bo штипcкитe yчилиштa ќe ce yчи бугapcки jaзик

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Штипскиот градоначалник Николов вели дека нема ништо против во штипските училишта факултативно да се изучува бугарскиот јазик, во духот на добрососедството и продобрата комуникација, дал ваков предлог и до бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов, кој денеска беше во посета на Штип – пренесува “ММС”

На пријателската средба како што ја нарече градоначалникот Николов, се разговарало за проектите кои ги имале со меѓуграничната соработка, источно планскиот регион, локалниот економски развој, проекти кои се завршени, но и за проекти кои би следувале во иднина.

-Разговаравме за дополнителна помош, инвестиција и иновација во нашиот образовен систем во градот, но и за збратимување и зближување со општини кои што се од суштинско значење за Штип, вели Николов.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This