September 29, 2022, 10:04 pm

Boeни возила на КФОР ќе се движат по границите на Македонија и Косово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Воените возила и опрема на КФОР, вклучително и оклопни транспортери (БТР), ќе се движат во периодот од 21 до 26 декември долж границата на Косово и Метохија со Македонија и на пат од Косово Поље до кампот Ново Село, соопшти денеска КФОР.
Како што беше соопштено, логистичкото движење на овие возила и опрема е дел од прераспределбата на средствата од оперативните резервни сили на КФОР.
Следната година првиот ешалон резервни единици ќе го обезбеди Унгарија, а според соопштението возилата ќе ги возат искусни воени возачи од унгарскиот оперативен резервен баталјон, додека сите движења ќе се одвиваат со сите мерки на претпазливост за да се намали ударот. во јавниот превоз.
Се додава дека овие активности се „одобрени, координирани и поддржани од сите надлежни локални и национални органи“.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This