February 6, 2023, 4:47 am

„Bojна“ пpoтив технолошкиот гигант: Гугл пред cyд затоа што ги следи корисниците дури и кога е исклучено споделувањето на локацијата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Дури и ако услугата за локација е исклучена на вашиот телефон, веројатноста дека Google знае каде сте е голема. Затоа јавниот обвинител на Аризона поднесе тужба против таа компанија, а тоа е само еден во низата чекори во американската „војна“ против технолошките гиганти.

Новите документи во прилог на тужбата поднесена од државниот обвинител на Аризона против „Гугл“ наведуваат дека компанијата собирала податоци за корисниците дури и кога ги исклучувале услугите за следење локација и дека намерно се обидувала да ги сокрие опциите за поставки за приватност.

Во тужбата, исто така, се наведува дека „Гугл“ извршил притисок врз производителите на мобилни телефони, како што е „Ел-џи“, за да сокријат лесно достапни опции за оневозможување на следење на локацијата. Џек Мензел, поранешен потпретседател на компанијата задолжен за „Гугл мапс“, сведочеше дека единствениот начин „Гугл“ да не ја знае локацијата на домот и деловното работење на корисникот е корисникот да внесе погрешни адреси на тие локации.

Во документите на државниот обвинител на Аризона се вели дека Гугл користи неколку различни канали за собирање податоци за корисничката локација, вклучувајќи Wi-Fi, дури и апликации од трети страни кои не се поврзани со Гугл, принудувајќи ги корисниците да ги споделуваат своите податоци за да работат нивните апликации и во некои случаи така што тие воопшто може да се поврзат на Wi-Fi.

ИТ консултантот Воислав Родиќ за Спутник потврдува дека не мора да бидат вклучени услуги за следење локација за да се утврди локацијата на уредот. Според него, ако мобилниот телефон е вклучен, локацијата на уредот му е позната на мобилниот оператор, а може да се утврди и на други начини:

„Кога ќе се поврзете на локалната мрежа Wi-Fi, ја откривате вашата локација. Поврзано е на Интернет, има IP адреса. Кога ќе се поврзете преку таа адреса, од кое било кафуле, хотел, трговски центар, вашата локација веќе може да се утврди преку тоа. Било какви илузии дека можете да го користите телефонот, да го имате со вас и да не ве следат, тоа е прилично безнадежно и, едноставно, технологијата не работи на тој начин. Само никој не ти го кажува тоа“.

Сепак, Родиќ посочува дека постои начин корисниците да добијат поголема контрола врз споделувањето на нивните приватни податоци преку Интернет, што не значи целосно откажување од дигиталните услуги, кои исто така имаат свои предности:

„Суштината е во тоа што ние почнуваме да ја користиме технологијата на начин што ќе ни донесе повеќе придобивки од оние кои обично ни ја нудеа бесплатно, а всушност плаќаме многу висока цена, бидејќи постојано сме во состојба на неред меѓу различните услуги и пораки, од кои повеќето, во суштина, многу малку придонесуваат за подобрување на приватниот живот и деловната продуктивност. Тешко е да се направи тој чекор, но не е и невозможно. Движењето „дигитален минимализам“ ќе добие се поголем замав. Нагласувам, тоа не значи откажување од разни услуги. Секако, ми одговара да не одам во долгите редови на државните институции три пати за да обновам некои документи, туку да го завршам со неколку кликања “.

Теоретичар за комуникација и директор проф. Д-р Станко Црнобрња верува дека „Гугл“ има доволно моќ да изврши притисок врз „послабите“ производители на мобилни уреди за да исполни одредени услови што им се наметнати, но и дека тужбата од Аризона на крајот ќе стигне до Врховниот суд на САД:

„На крајот, Врховниот суд на Америка ќе исцединеколку такви тужби и ќе постави пример. Тоа се нарекува преседан. Потоа, кога ќе се „скрати“, ќе оди или на страната на корпорациите или на страната на приватните лица. Тогаш „овие“ ќе мора полека да влезат во процес на отстранување на овие „шпионски“ алгоритми и да станат поинаку калибрирани за работа. Тие нема да престанат да се занимаваат со тоа, тие само ќе бараат нови начини да го направат тоа. Сепак, секоја судска постапка е исклучително важна, бидејќи покажува дека во Америка и насекаде во светот има огромен број луѓе кои се свесни за тоа што се случува и кои се обидуваат на некој начин да го променат и да ги заштитат правата на поединците”

Црнобрња потсети дека Аризона е само уште една американска земја која започна да „руши големи монополи“ и дека гувернерот на Флорида Рон Десантис минатата недела го потпиша „Големиот закон за технологија“, кој треба да го регулира „однесувањето“ на технолошките гиганти од Силиконската долина на Интернет.

„Американскиот капитализам не толерира ваков вид монопол на таков начин, особено кога е вклучено сега многу актуелното прашање на приватност. „Со години беше целосно јасно дека големите технолошки компании, во соработка со државните и парадржавните тела, ги кршат сите норми за приватност, пред се американските, а потоа и граѓаните ширум светот“, подвлекува Црнобрња.
Иако тој смета дека започнувањето на постапката во Аризона е изненадување и претставува раст на свеста на луѓето за состојбата на дигитализираниот дел од човештвото, Родиќ забележува дека ваквите постапки траат со години и дека технолошките гиганти плаќаат високи казни без проблеми. Сепак, тој потсетува дека во декември минатата година, 48 американски држави покренаа антимонополска постапка против „Фејсбук“.

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This