(Boзнeмиpyвaчкo видeo) Cитyaциjaтa вo Aвгaниcтaн кaкo кpaj нa cвeтoт: Пykoтници, жpтви, peки од лyѓe тpчаа кoн aepoдpoмитe, кaчyвajќи ce eдeн нaд дpyг, имa и зaгинaти…

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Снимките што го обиколија светот ги оставија без текст сите оние што ги видоа. Исплашените Авганистанци се обидуваат да се качат во авион, Американците пукаат.

Десетици илјади Авганистанци избегаа од Кабул со автомобили, камиони и автобуси. Улиците беа целосно пренатрупани и настана целосен хаос во целиот град.

Речиси идентични сцени се случија на аеродромот во Кабул. Реки луѓе трчаа кон последните авиони, дури и товарните, кои ќе го напуштат Кабул, бидејќи беше прашање во моментот кога тој аеродром ќе биде затворен за целиот цивилен сообраќај.

Видео може да погледнете ТУКА.

Луѓето се качувале еден над друг, не бирајќи како да стигнат до авионот. Сето тоа изгледало како стампедо. Аеродромот е исто така полн со американски војници кои биле испратени назад во Авганистан за да го евакуираат персоналот на американската амбасада и мисијата што беше во таа земја речиси 20 години.

Се слуша и пукање, а светските медиуми објавија дека американски војници пукаат, тврдејќи дека тие прво пукале во воздух со цел да спречат тотален хаос.

Сепак, очевидците го тврдат спротивното. „Ројтерс“ пренесува, повикувајќи се на еден од нив, дека во тој престрелка загинале најмалку пет лица.

Видео може да погледнете ТУКА.

Сведокот рече дека видел тела на пет лица додека ги носеле, а на друг не му било јасно дали жртвите биле убиени од огнено оружје или во толпата луѓе.

Агенцијата РИА Новости, исто така, објави дека има жртви на аеродромот во Кабул. Исто така и Франс прес.

Видео линк може да погледнете ТУКА.

Потоа, Стејт департментот објави дека го евакуирале целиот американски персонал што престојувал во Кабул.

После тоа, пристигна веста дека аеродромот во Кабул е затворен за целиот цивилен сообраќај.

Видео може да погледнете ТУКА.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This