January 24, 2022, 11:02 am

(Boзнeмиpyвaчкo видeo) Состојбата на Koвид-19 во Индија излезе од контрола: Лyѓe бyквaлнo ymиpaaт пo тpoтoapи мoлejќи зa киcлopoд..

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Болниците во Индија молат за снабдување со кислород бидејќи здравствениот систем е под притисок по зголемениот број на случаи со коронавируси. Случаите со КОВИД-19 се зголемуваат двојно на секои десет дена во земјата со скоро 1,4 милијарди луѓе.

Индија го забележа најголемиот досега регистриран број на нови инфекции во светот веќе втор ден, пријавувајќи повеќе од 330.000 нови случаи. Во Делхи, луѓето умираат на тротоарот пред една од најголемите градски болници.

Видео линкот може да го погледнете ТУКА.

Собата за итни случаи во болницата Гуру Тег Бахадур во главниот град на Индија е преполна со критично болни пациенти, вознемирени членови на семејството и истоштен персонал.

Мохан Шарма, внук на пациент со КОВИД-19, разговараше со британскиот радиодифузер Скај Newsуз пред болницата. Тој објасни дека бил таму претходниот ден со неговиот татко.

„Тој само викаше” види ме! Види ме! ” но никој не дојде и тој почина “, изјави тој за Скај додека неговиот дедо лежеше зад него на количка.

„Имам порака за владата“, рече Тушар Маурија, друг роднина на пациент со КОВИД-19, „Ве молам да добијам малку кислород. На луѓето им треба тука“.

Индиската влада беше критикувана затоа што не ја сфати сериозноста од втор бран.

Индија се соочува со предизвик да се обиде да спречи понатамошен колапс на нејзиниот здравствен систем се додека не можат да се вакцинираат доволно луѓе за значително намалување на протокот на пациенти.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This