March 28, 2023, 11:55 am

Cимптoмитe штo yкaжyвaaт нa хpoничeн зaмop нe тpeбa дa ce игнopиpaaт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

За да се излечи хроничниот замор или барем да се ублажи, важно е да ги смениме животните навики, да се храниме поздраво, да се занимаваме со физичка активност што не опушта или да легнуваме порано.

Ако е време за промена, тоа ќе ви покаже симптоми на хроничен замор кои не треба да се игнорираат.

Не можете да заспиете или се будите во текот на ноќта

Околу 80 проценти од луѓето кои страдаат од хроничен замор имаат проблеми со спиењето. Ова може да се манифестира како неможност да заспиеме, а кога конечно ќе заспиеме, тоа е често повремено, односно се будиме многу лесно среде ноќ. И кога ќе се разбудиме од сон, честопати се чувствуваме како воопшто да не сме спиеле. Кога спиете препорачани 8 часа, не се чувствувате наспано.

Тешко се концентрирате

Луѓето претпоставуваат дека единствениот симптом на хроничен замор е постојаното чувство на замор, но има и други знаци како зголемено заборавање, тешкотии во концентрацијата и честа појава дека други работи лесно нè одвлекуваат од тоа што го работиме. Луѓето со хроничен замор го опишуваат ова чувство како да се постојано опкружени со густа сива магла, како мозокот да е исто толку уморен како и нивното тело.

По секоја активност се чувствувате скршени

Без разлика дали станува збор за прошетка или слушање на кавга на вашите роднини за време ручек, по каков било физички или емоционален стрес, се чувствувате како да сте во војна. Ако вашето тело или ум се изложени на најмал напор, се чувствувате целосно скршени.

Тешко е да застанете на нозе

На луѓето кои страдаат од хроничен замор и стоењето на нозе им е тешко. Покрај тоа, симптомите на хроничен замор може да станат поизразени кога стоите отколку кога лежите. Експертите веруваат дека луѓето со синдром на хроничен замор доживуваат состојба наречена ортостатска нетолеранција, во која протокот на крв во мозокот е слаб кога стојат исправени.

Чувствувате болка по целото тело

Главоболка која постојано се враќа, болка во зглобовите, мускулите, па дури и болно грло што не поминува може да бидат знаци на хроничен замор. Честопати нема црвенило или оток, лицето чувствува само болка што може да се прошири длабоко во мускулите и зглобовите.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This